Choć ćwiczenia na macie są jego najpopularniejszą formą, stanowią tak naprawdę część całego systemu stworzonego przez Josepha Pilatesa. Połączenie treningu na sprzęcie z ćwiczeniami na macie jest najbardziej efektywne i przynosi najszybsze rezultaty. Pilates na sprzęcie opiera się na pracy naszego ciała w opozycji do sprężyn, dzięki czemu budujemy długie i smukłe mięśnie. Wzmacniamy głębokie mięśnie wokół kręgosłupa, które mają fundamentalne znaczenie dla jego zdrowia.
6 zasad
kształtujących sposób,
w jaki ćwiczymy
Samo wykonanie ćwiczenia nie jest wystarczające. Tutaj przede wszystkim jakość i świadomość ma nadrzędne znaczenie. Stosując wszystkie te zasady w treningu możemy uzyskać maksimum korzyści dla naszego ciała i ducha.
Historia Metody Pilates
Joseph Pilates
Joseph H. Pilates urodził się w Niemczech w 1883 roku. Jako dziecko o słabym zdrowiu poświęcił niemal całe życie, by znaleźć sposób na zbudowanie siły fizycznej, witalności i świetnej kondycji. Studiując budowę ludzkiego ciała oraz ruch zwierząt, szukał najbardziej efektywnego systemu ćwiczeń, najpierw z myślą o sobie. Początkowo trenował gimnanstykę i kulturystykę i już jako nastolatek zaczął osiągać doskonałe wyniki sportowe. W czasie I Wojny Światowej trafił do Anglii, gdzie pracował jako artysta cyrkowy, bokser oraz trener samoobrony. Zesłany do obozu jenieckiego zaczął, poprzez ćwiczenia, pomagać swoim współobywatelom pozostać przy zdrowiu i przetrwać ciężkie warunki życia. Uczył ich elementów boksu oraz ćwiczeń opracowanych przez siebie. Ci, którzy nie byli w stanie podnieść się z łóżka, ćwiczyli ze sprężynami przyczepionymi do ram – tak powstały prototypy maszyn stworzonych później przez Josepha Pilatesa oraz podwaliny jego systemu ćwiczeń. W latach 20-tych, jako trener późniejszego mistrza świata boksu Maxa Schmelinga, przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. W trakcie podróży poznał swoją przyszłą żonę Clarę, z którą otworzył studio w Nowym Jorku. Wśród swoich klientów mieli wielu tancerzy, którzy odnaleźli w ćwiczeniach Pilates idealny sposób leczenia i zapobiegania kontuzjom. Choreograf George Balanchine nazywał Josepha Pilatesa „geniuszem ciała” i dziś, po niemal 100 latach, trudno się z nim nie zgodzić. Pilates wyprzedził swoją epokę, jeśli chodzi o zrozumienie ludzkiego ciała i jego biomechaniki, tworząc doskonały system ćwiczeń, który wzmacnia i łączy ciało, duszę i umysł.
Romana Kryzanowska
Romana poznała Josepha Pilatesa w 1941 roku, gdy jako młoda balerina i uczennica George’a Balanchine’a doznała kontuzji kostki. Ćwicząc pod okiem Pilatesa, szybko odkryła, że nie tylko z jej kostką jest znacznie lepiej, ale jest też znacznie lepszą tancerką. Romana kontynuowała współpracę z Josephem i Clarą, ucząc u ich boku przez dekady. Po śmierci pary Romana Kryzanowska prowadziła nowojorskie studio przez kolejne 50 lat, szkoląc następne pokolenie nauczycieli oryginalnej i czystej metody Pilates. Nikt inny nie pracował z Josephem Pilatesem tak długo i co za tym idzie, nikt inny nie ma tak głębokiego zrozumienia tej metody jak Romana Kryzanowska.
Dzisiaj, na czele Romana’s Pilates stoi córka Romany – Sari Mejia Santo, która także miała okazję trenować bezpośrednio pod okiem Josepha i Clary Pilates. Uczyła obok swojej matki przez ponad 30 lat. Jej misją, podobnie jak Romany, jest przekazywać metodę w jej oryginalniej formie kolejnym pokoleniom instruktorów. Pomagają jej w tym wybrani uczniowie Romany, dziś nauczycieli z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem i ogromną wiedzą – Juanita Lopez, Cynthia Lochard, Javier Perez-Pont, Philipe Taupin oraz moja nauczycielka Majorie Oron. Kształcąc instruktorów, dbają o najwyższe standardy oraz wierność metodzie tak, by w świecie, w którym termin „Pilates” jest coraz bardziej rozmyty, można było znaleźć jego źródło i przekonać się, że to właśnie oryginalna metoda Pilates jest najlepsza i najbardziej efektywna.
Co daje Pilates?
- buduje "Powerhouse" czyli mięśnie stabilizujące kręgosłup ,
- poprawia postawę która często jest przyczyną bólu ,
- modeluje harmonijnie zbudowaną sylwetkę,
- uczy kontroli nad własnym ciałem,
- przynosi równowagę pomiędzy siłą a elastycznością ciała,
- pomaga wrócić do sprawności po kontuzji lub urazie
- obniża poziom stresu,
- nadaje ruchom gracji i płynności,
- przywraca równowagę pomiędzy ciałem a umysłem,
- poprawia koordynację,
- uczy świadomości ciała oraz koncentracji
Kto może ćwiczyć Pilates?
- Kobiety w ciąży
- Tancerze
- Mężczyźni
- Kobiety
- Seniorzy
- Sportowcy
- Osoby po kontuzji