STRENGTH

Poprawia naszą siłę.

STRETCH

Poprawia naszą elastyczność.

CONTROL

Poprawia naszą kontrolę.

Choć ćwiczenia na macie są jego najpopularniejszą formą, stanowią tak naprawdę część całego systemu stworzonego przez Josepha Pilatesa. Połączenie treningu na sprzęcie z ćwiczeniami na macie jest najbardziej efektywne i przynosi najszybsze rezultaty. Pilates na sprzęcie opiera się na pracy naszego ciała w opozycji do sprężyn, dzięki czemu budujemy długie i smukłe mięśnie. Wzmacniamy głębokie mięśnie wokół kręgosłupa, które mają fundamentalne znaczenie dla jego zdrowia.

6 zasad
kształtujących sposób,
w jaki ćwiczymy

Koncentracja

Gdy ćwiczymy, skupiamy całą uwagę na naszym ciele i ruchach, które ma ono do wykonania.  To sprawia, że ćwiczenie staje się o wiele intensywniejsze i bardziej efektywne, a nasz „rozbiegany” umysł odpoczywa od gonitwy myśli.

Kontrola

Ćwicząc, staramy się mieć pełną kontrolę nad mięśniami, umysłem, oddechem, ustawieniem ciała i tempem wykonywanych ruchów. Nie oznacza to wcale, że ćwiczymy wolno i długo trwamy w pozycjach.

Centrum

Każdy ruch zaczyna się od zaangażowania centrum naszego ciała, które Joseph Pilates nazywał „Powerhouse”. Są to mięśnie brzucha, pleców, pośladków, wewnętrznej części ud oraz dna miednicy.

Precyzja

W ćwiczeniach Pilates liczy się jakość, nie ilość. Równie ważny jest początek, środek jak i zakończenie ćwiczenia. Co więcej, nawet przejście między jednym ćwiczeniem a drugim możemy efektywnie wykorzystać, nie tracąc ani sekundy z naszego treningu.

Płynność

Trening Pilates powinien mieć swój rytm, w którym płynnie przechodzimy z jednego ćwiczenia do drugiego, nie wykonując przy tym żadnych zbędnych ruchów („minimum of motion”).

Oddech

Właściwy, skoordynowany z ruchem oddech oczyszcza nasze ciało i dodaje energii.

Samo wykonanie ćwiczenia nie jest wystarczające. Tutaj przede wszystkim jakość i świadomość ma nadrzędne znaczenie. Stosując wszystkie te zasady w treningu możemy uzyskać maksimum korzyści dla naszego ciała i ducha.

Historia Metody Pilates

Joseph Pilates

Joseph H. Pilates urodził się w Niemczech w 1883 roku. Jako dziecko o słabym zdrowiu poświęcił niemal całe życie, by znaleźć sposób na zbudowanie siły fizycznej, witalności i świetnej kondycji. Studiując budowę ludzkiego ciała oraz ruch zwierząt, szukał najbardziej efektywnego systemu ćwiczeń, najpierw z myślą o sobie. Początkowo trenował gimnanstykę i kulturystykę i już jako nastolatek zaczął osiągać doskonałe wyniki sportowe. W czasie I Wojny Światowej trafił do Anglii, gdzie pracował jako artysta cyrkowy, bokser oraz trener samoobrony. Zesłany do obozu jenieckiego zaczął, poprzez ćwiczenia, pomagać swoim współobywatelom pozostać przy zdrowiu i przetrwać ciężkie warunki życia. Uczył ich elementów boksu oraz ćwiczeń opracowanych przez siebie. Ci, którzy nie byli w stanie podnieść się z łóżka, ćwiczyli ze sprężynami przyczepionymi do ram – tak powstały prototypy maszyn stworzonych później przez Josepha Pilatesa oraz podwaliny jego systemu ćwiczeń. W latach 20-tych, jako trener późniejszego mistrza świata boksu Maxa Schmelinga, przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. W trakcie podróży poznał swoją przyszłą żonę Clarę, z którą otworzył studio w Nowym Jorku. Wśród swoich klientów mieli wielu tancerzy, którzy odnaleźli w ćwiczeniach Pilates idealny sposób leczenia i zapobiegania kontuzjom. Choreograf George Balanchine nazywał Josepha Pilatesa „geniuszem ciała” i dziś, po niemal 100 latach, trudno się z nim nie zgodzić. Pilates wyprzedził swoją epokę, jeśli chodzi o zrozumienie ludzkiego ciała i jego biomechaniki, tworząc doskonały system ćwiczeń, który wzmacnia i łączy ciało, duszę i umysł.

Romana Kryzanowska

Romana poznała Josepha Pilatesa w 1941 roku, gdy jako młoda balerina i uczennica George’a Balanchine’a doznała kontuzji kostki.  Ćwicząc pod okiem Pilatesa, szybko odkryła, że nie tylko z jej kostką jest znacznie lepiej, ale jest też znacznie lepszą tancerką. Romana kontynuowała współpracę z Josephem i Clarą, ucząc u ich boku przez dekady. Po śmierci pary Romana Kryzanowska prowadziła nowojorskie studio przez kolejne 50 lat, szkoląc następne pokolenie nauczycieli oryginalnej i czystej metody Pilates. Nikt inny nie pracował z Josephem Pilatesem tak długo i co za tym idzie, nikt inny nie ma tak głębokiego zrozumienia tej metody jak Romana Kryzanowska.

Dzisiaj, na czele Romana’s Pilates stoi  córka Romany – Sari Mejia Santo, która także miała okazję trenować bezpośrednio pod okiem Josepha i Clary Pilates. Uczyła obok swojej matki przez ponad 30 lat. Jej misją, podobnie jak Romany, jest przekazywać metodę w jej oryginalniej formie kolejnym pokoleniom instruktorów. Pomagają jej w tym wybrani uczniowie Romany, dziś nauczycieli z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem i ogromną wiedzą – Juanita Lopez, Cynthia Lochard, Javier Perez-Pont, Philipe Taupin oraz moja nauczycielka Majorie Oron. Kształcąc instruktorów, dbają o najwyższe standardy oraz wierność metodzie tak, by w świecie, w którym termin „Pilates” jest coraz bardziej rozmyty, można było znaleźć jego źródło i przekonać się, że to właśnie oryginalna metoda Pilates jest najlepsza i najbardziej efektywna.

Co daje Pilates?

  • buduje "Powerhouse" czyli mięśnie stabilizujące kręgosłup ,
  • poprawia postawę która często jest przyczyną bólu ,
  • modeluje harmonijnie zbudowaną sylwetkę,
  • uczy kontroli nad własnym ciałem,
  • przynosi równowagę pomiędzy siłą a elastycznością ciała,
  • pomaga wrócić do sprawności po kontuzji lub urazie
  • obniża poziom stresu,
  • nadaje ruchom gracji i płynności,
  • przywraca równowagę pomiędzy ciałem a umysłem,
  • poprawia koordynację,
  • uczy świadomości ciała oraz koncentracji

Kto może ćwiczyć Pilates?

  • Kobiety w ciąży
  • Tancerze
  • Mężczyźni
  • Kobiety
  • Seniorzy
  • Sportowcy
  • Osoby po kontuzji